AKBANK T.A.Ş. MENSUPLARI TEKAÜT SANDIĞI VAKFI
ECZANE UYGULAMASI KULLANIM KLAVUZU

1
Genel İlkeler
2
Programın Kurulumu
3
Reçete Grupları
4
Yeni Reçete Girişi
5
Reçete Düzeltme
6
Reçete Silme
7
Reçete Görüntüleme
8
Reçete Arkası Yazdırma
9
Reçete Girişlerini Yazdırma
10
Fatura Kesme (Son Reçete Grubunu Kapatıp Yeni Reçete Girişine Başlama)
11
Majistiral İlaç Girişi
12
Sandık Kontrolü Sonrası İşlemler
13
Programda Kullanılan Klavye Tuşları
14
Yazışma Adresi ve Telefon Bilgileri

Eczenelere Duyuru

1.9.2007 tarihinden itibaren dozaj kontrolü uygulamasına geçilecektir. Bu nedenle reçetedeki ilaçların verilmeden önce on-line sisteme girilecek provizyon alındıktan sonra ilaçlar verilecektir.

Bilgi edinilmesini rica ederiz.

1. GENEL İLKELER

a. Şube yada sağlık merkezleri tarafından çıkarılan hasta kağıtlarının mutlaka reçetelerin ekinde olması gereklidir.

b. Yeşil ve kırmızı reçete hariç diğer reçetelerin birinci nüshası olacaktır.

c. Reçete ve hasta kağıdı tarihlerinin aynı olması gerekmektedir. Reçete üzerinde hasta isminin yazılmış olmasına ve reçeteyi tanzim eden doktorun kaşesinin bulunmasına dikkat edilecektir.

d. Ödenmeyen ilaçların sisteme girişi yapılamamaktadır.

e. Çalışan mensuplardan %20, emekli mensuplardan %10 katılım payı eczane tarafından alınacaktır. Katılım payı kurum iskontosu ve özel iskonto düşüldükten sonra hesaplanacaktır.

f. Verilen ilaçların reçetedeki ilaç ile aynı olmasına dikkat edilecek eczane yetkilisi tarafından barkod ile fiyat etiketi kesilerek reçetenin arka yüzüne yapıştırılacak ve sistemden alınan liste ile birlikte Vakfımıza gönderilecektir.

g. İlaç tesliminde reçetelerin üzerine mensupların teslim aldıklarına dair imzaları alınacaktır.

h. Reçete girişleri tamamlandıktan sonra, sistem tarafından hesaplanan tutar esas alınarak fatura düzenlenecektir.

i. Yazarkasa fişi kabul edilmeyecektir.
Başa dön2. PROGRAMIN KURULUMU

www.akteksan.org.tr adresinden bilgisayarınızın masaüstüne programı indirin ve (AKECZANE) programı çalıştırın (2 kez mousla üzerine tıklayın).

Tam adres (www.akteksan.org.tr/program/akeczane.zip)

Başa dön3. REÇETE GRUPLARI EKRANI

Programı ilk defa kullanıyorsanız karşınıza Kullanıcı Adı ve Parola soran bir ekran gelecektir. Bu kısma Akbank T.A.Ş. Mensupları Tekaüt Sandığı Vakfı Tarafından size verilen kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra BÜYÜK olan ENTER tuşuna basınız.

Not: Klavyenizin en sağında bulunan KÜÇÜK ENTER tuşu sadece giriş alanlarında bulunduğunuz konumdan sonraki kısmı silip bir sonraki alana geçmeye yarar.

Yukarıda işlemleri yaptıktan sonra karşınıza Reçete Gruplarının bulunduğu ekran gelecektir.(Kesmiş olduğunuz Fatura adedine göre bu ekrandaki Kayıt Numarası artacaktır.) Buradan reçete girişi yapacağınız grubun yanındaki altı beyazla çizili giriş alanına 7 yazıp BÜYÜK ENTER tuşuna basmanız yeterlidir.)

Not: İlk kez kullanıyorsanız yani daha önce fatura kesmemiş iseniz bu ekrandaki Kayıt Numarası 1 olacaktır. Bu işlemden sonra karşınıza yanına 7 deyip girdiğiniz gruba ait Reçete Girişlerinin yapıldığı ekran gelecektir.

Başa dön4. YENİ REÇETE GİRİŞİ

Reçete Giriş Ekranında klavyenizin F6 tuşuna basarsanız karşınıza yeni bir ekran gelecek ve elinizde bulunan Hasta Muayene Kağıdı ve Reçetenin bilgilerini ekranda ilgili alanları yazıp klavyenizde bulunan F1 tuşuna basarak ilgili reçeteyi kayıt edersiniz.(Kayıt ettikten sonra sitem size ekranın altında solda Kayıt Edildi diye bir mesaj gösterip yeni bir kayıt ekranı açacaktır.)

Giriş Alanları

Sicil No : Hasta Muayene Fişinde Kağıdın Üst Tarafında Yazılı 8 uzunluğunda sayısal numara.
Yakınlık Kodu : Hasta Muayene Fişinde Kağıdın Orta Kısmında Hastanın Yakınlık Derecesinden sonra yazılı 2 uzunluktaki sayısal numara.
İlaçların Verildiği Tarih : Eczane Tarafından İlaçların Hastaya Verildiği Tarih.
Reçete Tarihi : Reçete Üzerinde Yazılı Tarih.
Reçete Nosu : Reçete Üzerinde Yazılı Numara
Reçeteyi Veren : Reçeteyi Yazan Doktor.
İlacın Barkodu : İlacın üzerinde yazılı barkodu buraya elle veya mevcut Barkod cihazıyla okutturarak girebilirsiniz.
İlacın Adı : İlacın Barkodunu Girdikten Sonra Program Kendisi Yazacaktır.
İlacın Fiyatı : İlacın Barkodunu Girdikten Sonra Program Kendisi Yazacaktır.
İlacın Miktarı : Reçete Üzerinde Yazılı Miktar bu alana girildikten sonra sağda kalan sıfırları silmek ve bir sonraki alana geçmek için KÜÇÜK ENTER tuşuna basın.
Muaf Kodu : Doktor Tarafından İlaç Muaf Yazıldıysa bu alana M yazacaksınız.
Doz : Reçeteyi yazan doktorun yazdığı doz girilecektir.

Bu ekrandan kayıt işlemini yaptıktan sonra çıkmak için klavyenizin F12 tuşuna basıp bir önceki ekrana dönebilirsiniz.

Başa dön


5. REÇETE DÜZELTME

Düzeltmek istediğiniz reçetenin sol tarafındaki altı beyaz çizili boş alana 2 yazıp BÜYÜK ENTER tuşuna basarsanız REÇETE DÜZELTME ekranı açılacaktır. ilgili düzeltmeleri yaptıktan sonra klavyenizdeki F1 tuşuna basarak reçeteyi kaydedebilirsiniz. Bu ekrandan çıkmak için klavyenizin F12 tuşuna basın.

Not: Reçeteden ilaç silmek istiyorsanız ilgili ilacın BARKOD ve miktar bilgilerini silip kayıt ederseniz ilaç silinmiş olur.

Not: Düzeltmek istediğiniz kayıt ekranda görünmüyorsa klavyenizin PAGE DOWN(Aşağı) veya PAGE UP tuşlarını kullanın detay numarasını biliyorsanız ekranın sağda üste bulunan Detay No Bul alanına numarasını yazıp çağırabilirsiniz.

Başa dön

6. REÇETE SİLME

Silmek istediğiniz reçeteniz solundaki altı beyaz çizili alana 4 yazıp BÜYÜK ENTER tuşuna bastığınızda ilgili reçeteyi ekrana getirecektir ve sizden silmek için onay bekleyecektir. Onay vermek için klavyenizin F1 tuşuna basarak reçeteyi silersiniz.Onay verdikten sonra ekranın altında Kayıt Silindi diye mesajı gördükten sonra F12 tuşuna basarak bu ekran çıkabilirsiniz.

Başa dön7. REÇETE GÖRÜNTÜLEME

Görüntülemek istediğiniz reçetenin solundaki altı beyaz çizili alana 5 yazıp BÜYÜK ENTER tuşuna basarsanız ilgili reçeteyi ekrana getirir. F12 tuşuna basarak bu ekran çıkabilirsiniz

Başa dön8. REÇETE ARKASI YAZDIRMA

Yazdırmak istediğiniz reçetenin solundaki altı çizili alana 6 yazıp BÜYÜK ENTER tuşuna basarsanız ilgili reçeteyi yazdırır.

Başa dön9. REÇETE GİRİŞLERİNİ YAZDIRMA

Klavyenizin F7 tuşuna basarsanız içinde bulunduğunuz gruba ait tüm reçeteler kağıda yazdırılır.

Not: Tüm Reçeteleri Yazdırmak Internet Hattınızın Yavaş Olmasından Dolayı Bilgisayarınıza Çok Yük Getirecektir. Bu Sebepten Ötürü Almanıza Gerek Yoktur.

Başa dön10. FATURA KESME (SON REÇETE GRUBUNU KAPTIP YENİ REÇETE GİRİŞİNE BAŞLAMA)

Reçete grubunun içindeyken klavyenizin F10 tuşuna basarsanız program size reçete kayıtlarını bitirmek istiyor musunuz diye bir ekran getirecektir bu ekranda eğer giriş alanına E yazıp BÜYÜK ENTER tuşuna basarsanız içinde bulunduğunuz grubu kapatır. Kapatmak istemiyorsanız H yazıp BÜYÜK ENTER tuşuna basmanız yeterlidir. (H seçeneği otomatik olarak gelir)

Not:Reçete Kapatma Ekranında Program Size Keseceğiniz Net Fatura Rakamını Gösterecektir.

Başa dön11. MAJİSTİRAL İLAÇ GİRİŞİ

Reçete girişi ekranının ilaç ekleme satırında boş bir satıra gelip barkod kısmında F9 tuşuna basarsanız karşınıza majistiral ilaç ekranı gelecektir.

Karşınıza gelen ilk ekran MESLEK HAKKI SEÇİM EKRANI dır. Bu ekrandan ilgili meslek hakkını seçmek için solunda bulunan altı beyaz çizili alana 1 yazmanız yeterlidir. Yine MESLEK HAKKI EKRANINDA DİĞER ÜCRETLER kısmında yapmış olduğunuz ekstra işlemlerinden solundaki altı beyaz çizili alana 1 yazarak onları da seçebilirsiniz. Bu ekranda seçim işleminiz bittiğinde bir sonraki ekrana geçmek için klavyenizin F11 tuşuna basarsanız bir sonraki ekrana yani HAMMADDE seçim erkanına geçersiniz.

HAMMADDE seçim ekranında hammadde eklemek için klavyenizin F4 tuşuna bastığınızda karşınıza hammadde seçim ekranı gelecektir. Bu ekranda bulmak istediğiniz hammaddeyi ekranın üstünde aranacak hammadde kısmına adını veya ilk birkaç harfini yazarak bulabilirsiniz. Eklemek istediğiniz hammaddenin sağındaki altı çizili MİKTAR alanına kullandığınız miktarı girip KÜÇÜK ENTER tuşuna basarak sağında kalan sıfırları silerek ekleyebilirsiniz. Hammadde seçim işlemi bittikten sonra klavyenizin F12 tuşuna basarak bu ekrandan çıkabilirsiniz.

Not : Hammadde ekranında olmayan hammaddeleri eklemek için klavyenizin F6 tuşuna basarak yeni hammadde ekleyebilirsiniz. Yeni hammadde eklerken yazacağınız tutar KDV dahil olmalıdır.

Hammadde seçim işlemi bittikten sonra AMBALAJ SEÇİMİ ekranına geçmek için klavyenizin F11 tuşuna basarak geçebilirsiniz. AMBALAJ SEÇİMİ ekranında kullandığınız AMBALAJIN solundaki altı çizili alana 1 yazıp klavyenizin F11 tuşuna basarak fiyatlandırma ekranına geçebilirsiniz. Fiyatlandırma ekranında fiyatları kontrol ettikten sonra klavyenizin F1 tuşlarına basarak majistiral ilacı onaylayarak reçete giriş ekranına dönebilirsiniz.

Başa dön12. SANDIK KONTROLÜ SONRASI İŞLEMLER

Reçeteleriniz Akbank T.A.Ş. Mensupları Tekaüt Sandığı Vakfı tarafından kontrol edildikten sonra reçete gruplarının bulunduğu ekranda reçete grubunuzun (Faturasını Kestiğiniz) bilgilerini görebilir şayet Vakıf tarafından bir değişiklik yapıldıysa ilgili reçete grubunun solundaki alana 7 yazıp klavyenizin BÜYÜK ENTER tuşu basarak reçeteleri görüntüleriniz. Bu ekranda klavyenizin F8 tuşuna basarak değişen kayıtları listelersiniz. Değişiklik bilgisini görmek istediğiniz reçetenin solundaki altı çizili alana 5 yazıp BÜYÜK ENTER tuşuna basarak reçeteyi ekrana getirirsiniz. Bu ekranda klavyenizin F10 tuşuna basarak değişiklik bilgisini görebilirsiniz. Açmış olduğunuz ekranlardan çıkmak için klavyenizin F12 tuşuna kullanarak çıkabilirsiniz.

Başa dön13. PROGRAMDA KULLANILAN KLAVYE TUŞLARI

F1 = İLGİLİ EKRANDA ONAY VERME.

   - Yeni Kayıt Girişi Ekranındaysanız Kaydeder.

   - Majistiral Ekranında Hesaplama yaptırdıktan sonra basarsanız majistirali reçeteye ekler.

   - Kayıt Düzeltme Ekranındaysanız Kayıttaki Düzeltmeleri Kaydeder.

   - Kayıt Silme Ekranındaysanız Kaydı Siler.

F3 = PROGRAMDAN ÇIKIŞ

F4 = MAJİSTİRAL İLACIN HAMMADDE EKRANINDA HAMMADDELERİ LİSTELER

F5 = EKRANDAKİ BİLGİLERİ GÜNCELLEME

F6 = YENİ KAYIT (MAJİSTİRAL EKRANINDA YENİ HAMMADDE EKLER)

F7 = REÇETE GRUBUNDAKİ REÇETELERİ LİSTELEME

F8 = REÇETE GİRİŞLERİNİN EKRANDA BASARSANIZ VAKIF TARAFINDAN DEĞİŞEN REÇETELERİ GÖSTERİR

F9 = MAJİSTİRAL İLAÇ

F10 = REÇETE GRUBUNU KAPATMA (FATURA KESME İŞLEMİ) ESKİ REÇETE BİLGİLERİNDE DEĞİŞİKLİK BİLGİSİNİ GÖSTERİR

F11 = MAJİSTİRAL EKRANINDA BİR SONRAKİ EKRANA GEÇER.

F12 = BULUNDUĞUNUZ EKRANDAN ÇIKIŞ (MAJİSTİRAL EKRANINDA BİR ÖNCEKİ EKRANA GEÇER.)

PAGE DOWN = Ekranda devam eden kayıtları aşağı hareket ederek getirir.

PAGE UP = Ekranda devam eden kayıtları yukarı hareket ederek getirir.

BÜYÜK ENTER = Klavyenizin sağındaki SHIFT tuşunun üstünde bulunan büyük tuş.

KÜÇÜK ENTER = Klavyenizin en sağ alt köşedeki küçük tuş.

Başa dön

14. YAZIŞMA ADRESİ ve TELEFON BİLGİLERİ

Unvan

: AKBANK T.A.Ş. MENSUPLARI TEKAÜT SANDIĞI VAKFI

Adres

: Lati Lokum Sokak No:17 Pk.34387 Mecidiyeköy - Şişli / İstanbul

Telefon

: 0 212 213 68 57 (10 Hat)

Sağlık Kontrol Servisi

Eczane işlemleri   Bölgeler Dahili
Gültane Erdoğan   Ankara 142
Fatma Annaç   İstanbul 154
Şenay Düzgüner   İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli 197
Ümit Yaşar Aydın   İstanbul, Elazığ, Diyarbakır, Şanlı Urfa 139
Aslı Genç   Balıkesir, Bursa, Çanakkale 140
Deniz Utku Yağlıkara   İzmir, Manisa 145
Murat Naldemirci   İstanbu, Giresun, Trabzon 214
Sinem Bıyık   Eskişehir, Bolu, Bilecik 184
Mihriban Deveci   Tokat, Sivas, Sinop, Kastamonu, Çorum, Yozgat, Ordu 2214
Duygu Arslan   Antalya, Denizli, Muğla, Isparta 2211

 


Başa dön